Kozłek lekarski – główny składnik waleriany

Środek z zioła kozłka lekarskiego jest doskonałą alternatywą dla leków stosowanych w psychiatrii, które to często mają działanie silnie uzależniające. Aktywne substancje, które zawarte są w nim sprawiają, że aktywność układu nerwowego jest obniżona.


Korzeń oraz kłącze tej rośliny od wieków używa się z powodzeniem w medycynie niekonwencjonalnej, jako środek, który zwalcza choroby układu pokarmowego oraz moczowego.
walerianaSpecyfik ten wykazuje działanie wiatropędne, rozkurczowe oraz zwiększa produkcję soków w żołądku. Zdarza się, że jest polecany kobietom, które zmagają się z bolesnymi miesiączkami, a ponadto z cierpieniem na zespół napięcia przedmiesiączkowego.

W suplemencie tym tym można zaobserwować wzrost uczucia wyluzowania oraz znaczne zmniejszenie się stanu niepokoju. Waleriana, jako lek roślinny, jest doskonałym środkiem leczniczym, który przyczynia się do zwalczania objawów bezsenności, gdyż powoduje wyciszenie oraz zasypianie. Od niedawna waleriany można używać również zewnętrznie jako specyfik, który rozprowadza się dobrze na skórze głowy w celu zlikwidowania łupieżu, łojotoku oraz chorób skórnych.

Właściwości lecznicze waleriany są uzależnione w dużym stopniu od sposobu produkcji tego środka roślinnego. Suplementy te zdecydowanie lepiej rozpuszczają się w alkoholu niż w wodzie, dlatego wyciągi z alkoholu posiadają silniejsze działanie.